vineri, 26 august 2011

Urmatoarea provocare

Vara tot mai mult si mai multi se plimba pe jos prin orasul nostru frumos. Totul e minunat la noi in oras: cladiri moderne ridicate si altele in constructie. Altele sunt daramate pentru ca sunt vechite si incurca. Avem gospodar pe oras care a promis schimbare pana la capat.

Nu chiar despre probleme globale eu vreau sa vorbesc, dar despre problema care nu-mi place si cred ca va deveni si mai rea decat cea a cainilor vagabonzi. Problema hulubilor maidanezi cred ca este problema care va urma in continuare pentru ca ei se inmultesc in libertate si ca urmare ce rezulta se vede cu ochiul liber si cateodata mai simtim cu nasul. Pe unele portiuni de drum nu poti trece fara sa nu calci in vreun gainat. Pasarile astea sunt un pericol pentru oricine pentru ca nici nu stii cum acusi iti strica haina sau te marcheaza cu o pata urat mirositoare de care poti sa nu fii constient.

Acum ce asteptam? Putem noi sa ne facem dreptate si sa ne razbunam pe dobitoace pentru ce au facut orasului nostru? Daca ucizi vreo pasare fara stapan, se considera aceasta un act de cruzime impotriva animalelor? Imi displace ideea sa lasam primaria sa se ocupe de aceasta pentru ca ei nici de cainii maidanezi nu s-au lamurit.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu